Taniej z okazji Nowego Roku! PIERŚCIONKI, KOLCZYKI -10% - KOD "NOWYROK10", POZOSTAŁE -3% - KOD "NOWYROK3"
Brak dostępu
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Coin Adam Bęś s.e. Opinie z ekomi.co.uk

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Przed oświadczynami/zaręczynami, warto zapoznać się z powszechnie przyjętymi zasadami zakładania i noszenia pierścionka zaręczynowego. Oszołomiona emocjami kobieta nie zawsze „podpowie” mężczyźnie gestem wyciągniętej dłoni, na jaki palec powinien zostać założony pierścionek, dlatego dobrze, aby posiadał on wiedzę w tym temacie i emanował pewnością siebie. Okazuje się, że o tym, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, decydują uwarunkowania kulturowe panujące w danym kraju, ale nie tylko…

Pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym, ale… na której dłoni?

W większości krajów Zachodniej Europy hołduje się zasadzie, iż pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym lewej dłoni (serdeczny to ten, który „sąsiaduje” z palcem małym). Norma ta obowiązuje od czasów starożytnych, a zapoczątkowali ją Grecy, którzy twierdzili, że to właśnie na tym palcu znajduje się żyła, przez którą krew płynie prosto do serca. Obyczaj ten kultywowany jest do dzisiaj m. in. w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Francji, Afryce, a także w Stanach Zjednoczonych.

Nieco inna tradycja obowiązuje w Polsce, bowiem w naszym kraju od wieków kobiety noszą pierścionki zaręczynowe na palcu serdecznym prawej dłoni. Geneza tego zwyczaju przypada na rok 1864, kiedy mężatki przełożyły obrączki ślubne i zaręczynowe pierścionki na prawą rękę, co symbolizowało żałobę po upadku Polaków w Powstaniu Styczniowym. Od tego czasu w naszym kraju panuje praktyka noszenia pierścionków zaręczynowych na serdecznym palcu prawej dłoni.

Inne praktyki w zakresie zakładania i noszenia pierścionka zaręczynowego

Ważnym symbolem podczas ceremonii zaręczyn w Polsce, podczas których mężczyzna nakłada wybrance serca pierścionek, jest zaciśnięcie przez kobietę pięści z nałożoną na palec biżuterią. Gest ten ma przynieść szczęście i trwałość związku dwojga kochających się ludzi.

Bezpośrednio przed uroczystością ślubną, Polki często przekładają pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny u lewej dłoni, aby zrobić miejsce dla obrączki. Wiele pań nosi później pierścionek zaręczynowy razem z obrączką na palcu serdecznym prawej dłoni, a niektóre decydują się na zawieszenie go na łańcuszku.

Odpowiedz

*
**Nie opubliowany
*Adres strony z http://
*
Produkt poprawnie dodany do porównania